Ve 2D režimech se Baltík pohybuje po 2D ploše, ne v 3D prostoru jako ve 3D režimech. Tato 2D plocha je podobná jako v Baltíkovi 3, můžete však měnit počet dílků.
2D dílky
Baltíkův 2D svět je rozdělen na určitý počet dílků, tzn. není nekonečný jako 3D prostor. Počet dílků na šířku (v ose X) a na výšku (v ose Y) si můžete nastavit v menu -> Upravit -> Vlastnosti projektu -> Aktuální šablona.
Každý dílek má rozměry 39×29 bodů. Jeden bod dílku ale nemusí odpovídat jednomu bodu na obrazovce (pixelu). Záleží to na velikosti okna projektu. Pokud máte například okno s jedním dílkem na jeden dílek a okno má rozměr 200 pixelů na 200 pixelů, tak dílek bude mít stále 39×29 bodů, ale bude několikrát zvětšen na obě strany. Jestliže zmenšíte okno na 10×10 bodů a budete mít stále jeden dílek, bude dílek na obě strany zmenšen.
Implicitně je nastaveno u každého nového projektu 15 na 10 dílků (15 na šířku a 10 na výšku). Okno tedy bude mít šířku 15×39 bodů a výšku 10×29 bodů (pokud není roztažené na jinou velikost).
Pomohla Vám nápověda?
Počáteční pozice a ovládání Baltíka na 2D ploše
Baltík má ve 2D světě na začátku pozici v levém dolním rohu obrazovky a je otočen směrem doprava, jakoby na východ. Může se vždy pohybovat o jeden dílek (dozadu, nebo dopředu), otáčet do čtyř směrů, čarovat dílek na dílek před sebou a dělat mnoho dalších věcí.
Příkazy pro Baltíka najdete na stránkách Ovládání 2D Baltíka a Ovládání 3D Baltíka.
Pomohla Vám nápověda?
Scény
Do Baltíkova 2D světa můžete vkládat scény. Scéna je vlastně obrázek, který se dá složit z 2D dílků a pak vložit do programu. Usnadníte si tím hodně práce s čarováním scény přes příkazy. Bližší popis používání scény a příkazy související se scénou jsou na stránce Načítání a ukládání scén.
Pomohla Vám nápověda?
Kreslení na 2D plochu
Na 2D plochu Baltíkova světa lze také kreslit. Můžete dělat přímky, kružnice, obdélníky, vkládat obrázky a další věci. Příkazy pro kreslení na 2D plochu najdete na stránkách Kreslení na plochu a Kreslení na plátno a úprava obrázků.
Pomohla Vám nápověda?
Souřadnicový systém
Ve 2D světě existují 2 druhy souřadnicových systémů: bodový a políčkový (dílkový) souřadnicový systém. Bodový souřadnicový systém je v pixelech, kdežto políčkový souřadnicový systém je ve 2D dílkách o rozměrech 39×29 bodů. Druhý rozdíl mezi souřadnicovými systémy je, že bodový má nulovou souřadnici y v okně nahoře, kdežto políčkový má nulovou souřadnici y v okně dole.
Bodový souřadnicový systém se využívá k vykreslování přímek, obdélníků, kružnic a dalších objektů, které potřebují zadat přesné souřadnice. Políčkový souřadnicový systém se používá k zadání pozice Baltíka nebo dílků.
Pomohla Vám nápověda?


Shledali jste tuto informaci pro Vás užitečnou?
Máte nějaký dotaz nebo připomínku k tomuto tématu? Napište nám.
©1978-2010 SGP Systems

Nadřazená stránka | Předchozí stránka | Další stránka