Sledování proměnných je velice užitečná metoda, jak zjistit, co se ve Vašem programu děje, případně, kde se stala chyba. Můžete pomocí ní zjistit, jakou hodnotu mají proměnné v určité části programu. Něco podobného bylo už i v Baltíkovi 3, v B4 ale musíte před sledováním proměnných pozastavit program (buď tlačítkem pauza, nebo pomocí breakpointů). Okna pro sledování proměnných jsou dvě:
Co můžete zjistit
Pomocí tohoto okna lze také provádět inspekci objektů, jinými slovy můžete zkoumat jejich vlastnosti. Pokud rozbalíte všechny prvky objektu (více níže), uvidíte, jakou hodnotu mají jednotlivé proměnné objektu. Můžete tak například prozkoumat vlastnosti spritu (pozici X, Y a Z, zvětšení reprezentované proměnnou scale atd.).
Pomohla Vám nápověda?
Okno pro sledování lokálních proměnných
Toto okno vyvoláte z menu -> Zobrazit -> Sledování lokálních proměnných . Zobrazují se v něm všechny lokální proměnné (včetně parametrů) metody, ve které je program pozastaven, a instance třídy zobrazená jako klíčové slovo this (více v kapitole sledování instance). U statických metod se instance nezobrazuje, vidět jsou jenom lokální proměnné a parametry.
Pomohla Vám nápověda?
Okno pro sledování instance
Jde vyvolat z menu -> Zobrazit -> Sledování lokálních proměnných . Je tam zobrazen seznam členů instance třídy, v níž je definována metoda, ve které je program pozastaven (tato instance je nazvána klíčovým slovem this).
Pomohla Vám nápověda?
Jaké informace se dovíme
Obě okna mají tři sloupce: jméno, hodnota a typ. Pokud je proměnná instancí nějaké třídy, je tam napsáno, že nelze získat hodnotu. Jestliže se jedná o pole se 42 prvky, jako hodnota je zobrazeno {array[42]}. U polí a instancí je také zobrazeno malé plus nebo mínus, kliknutím na ně se dají zobrazit nebo schovat prvky v poli, případně proměnné instance.
Pomohla Vám nápověda?


Shledali jste tuto informaci pro Vás užitečnou?
Máte nějaký dotaz nebo připomínku k tomuto tématu? Napište nám.
©1978-2010 SGP Systems

Nadřazená stránka | Předchozí stránka | Další stránka