Bloky příkazů a cykly spolu úzce souvisejí, protože tělo většiny cyklů bývá tvořeno blokem příkazů a na druhou stranu bloky příkazů se nejčastěji používají v cyklech.
  Počítaný cyklus
Cyklus se zadaným počtem opakování použijeme tehdy, chceme-li nějaký příkaz (nebo blok příkazů) vykonat vícekrát a víme dopředu, kolikrát to má být.
Příkaz cyklu sestává ze dvou částí:
  • hlavičky cyklu  tvořené zadaným počtem opakování a ikonou cyklu,
     
  • těla cyklu  tvořeného příkazem (nebo blokem příkazů), který je třeba vykonat několikrát.
Před příkaz Počítaný cyklus (ikonka s červeným křížkem) je třeba zadat počet opakování buď pomocí číslic, literálu, nebo celočíselné proměnné, se kterou lze ještě provádět nějaké matematické operace (přičítání, nasobení apod.).
Za takto vytvořenou hlavičku je pak třeba vložit tělo cyklu, tj. příkaz (nebo blok příkazů), který se má několikrát vykonat.
Následující obrázek ukazuje část programu, při jejímž plnění Baltík popojde pět kroků, vyčaruje před sebou převázaný balíček, udělá čelem vzad (= otočí se dvakrát vlevo) a vrátí se do své výchozí pozice.
Příklad (For mode 3D)
Baltík popojde pět kroků, vyčaruje před sebou převázaný balíček, udělá čelem vzad (otočí se dvakrát vlevo) a vrátí se do své výchozí pozice.
Je-li třeba opakovat provádění skupiny příkazů, je třeba z této skupiny vytvořit blok příkazů. Příkaz cyklu pak bude opakovat vykonávání celého bloku. (O blocích příkazů pojednává následující oddíl.)
Následující ukázka programu nechá Baltíka 4 krát postupně vyčarovat stůl, počítač a židli a přesunout se doleva před sousední políčko, aby zde mohl vyčarovat další pracoviště.
Příklad (For mode 3D)
Baltík 4 krát postupně vyčaruje stůl, počítač a židli a přesune se doleva před sousední model, aby zde mohl vyčarovat další pracoviště.
Cykly je možno i vnořovat, tj. do těla jednoho cyklu lze vložit jiný cyklus. Následující ukázka programu vykoná výše uvedený program s umísťováním balíčků čtyřikrát, přičemž po každém návratu na výchozí pozici se Baltík otočí vlevo.
Příklad (For mode 3D)
Baltík čtyřikrát postupně popojde pět kroků, vyčaruje před sebou převázaný balíček, udělá čelem vzad (otočí se dvakrát vlevo) a vrátí se do své výchozí pozice.
Pomohla Vám nápověda?
    Aktuální a maximální hodnota čítače počítaného cyklu
V počítaném cyklu lze kdykoliv zjistit aktuální a maximální hodnotu počítaného cyklu. Aktuální hodnota počítaného cyklu, nebo také stav počítadla cyklu, určuje, kolik opakování cyklu už proběhlo (při prvním procházení cyklem bude 0, při druhém 1 atd., při posledním bude tato hodnota o jedno menší, než zadaný počet opakování). Maximální hodnota udává, kolik opakování celkem proběhne, a je stejná jako číslo hlavičce cyklu.
Příklad (For modes 2D, 3D, Console)
Vypíše desetkrát na obrazovku, kolikrát se už cyklus provedl a kolikrát se bude celkem opakovat.
Pomohla Vám nápověda?
  Blok příkazů
Blok příkazů použijete tehdy, budete-li potřebovat zadat několik příkazů v místě, kde smí být pouze příkaz jediný. Blok příkazů totiž program chápe jako jeden příkaz.
Při vložení bloku příkazů se do programu vloží dvě ikony představující otevírací a zavírací složenou závorku, které ohraničují budoucí blok příkazů. Příkazy, které chceme vložit do bloku příkazů, umístíme mezi tyto závorky.
Nejčastějším důvodem pro použití bloku příkazů je potřeba použít několik příkazů v programových konstrukcích, které vyžadují použití jediného příkazu. Uzavřením těchto příkazů do bloku z nich vytvoříme příkaz jediný, který můžeme dané konstrukci předat.
Typickým příkladem takové konstrukce jsou cykly. Potřebujete-li vykonat opakovaně (tj. v cyklu) skupinu několika příkazů, uzavřete prováděné příkazy do bloku.
Pro lepší představu je na následujícím obrázku uvedena část programu obsahující cyklus, v němž se Baltík 4krát nejprve otočí vlevo a pak přesune o 2 pomyslné kostky dopředu.
Příklad (For modes 2D, 3D)
Baltík se 4 krát nejprve otočí vlevo a pak přesune o 2 pomyslné kostky dopředu.
Přesahuje-li blok příkazů přes několik řádků, bývá zvykem odsadit všechny řádky uvnitř bloku příkazů o jedno políčko doprava oproti řádku, na němž je otevírací závorka bloku.
Následující ukázka programu ukazuje program, podle nějž má Baltík vytvořit učebnu tvořenou pěti řadami počítačových pracovišť se čtyřmi pracovišti v každé řadě.
Příklad (For mode 3D)
Vyčaruje 5 řad počítačových pracovišť po čtyřech stanicích (stůl, židle a počítač). Dá se využít vždy, když potřebujeme stejné modely v několika řadách za sebou.
Blok příkazů je však možno použít i k pouhému zpřehlednění programu.
Pomohla Vám nápověda?


Shledali jste tuto informaci pro Vás užitečnou?
Máte nějaký dotaz nebo připomínku k tomuto tématu? Napište nám.
©1978-2010 SGP Systems

Nadřazená stránka | Předchozí stránka | Další stránka